Kritik från konsumenternas försäkringsbyrå mot Folksam

fredag, oktober 30th, 2009

Konsumenternas försäkringsbyrå är kritiska mot hur Folksam skött marknadsföringen och informerat om grupplivförsäkringen skriver idag nyhetsbrevet Risk & Försäkring:

”Problemet med denna grupplivförsäkring är att folk inte fortsatt att nyteckna försäkringen. Det är något som både Folksam och pensionärsorganisationerna borde ha reagerat på för länge sedan. Utan nya försäkringstagare försvinner den här typen av produkt, det kan vem som helst räkna ut, säger Camilla Bratt informationsansvarig på Konsumenternas försäkringsbyrå till Risk & Försäkring Online.

Hon är också kritisk till den marknadsföring som Folksam och pensionärsorganisationerna använde sig av när grupplivförsäkringen lanserades på1980- talet.

– Den ledde tankarna fel, säger Camilla Bratt. Jag kan förstå att många då fick intrycket att det rörde sig om ett sparande i stället för en försäkring, som bara sträckte sig ett år framåt i tiden åt gången.

– Grupplivförsäkringarna hos Folksam har varit ett lockmedel för pensionärsorganisationerna när de värvat nya medlemmar. Men de har inte skött marknadsföringen av försäkringarna lika bra och antagligen inte förstått konsekvenserna, tillägger hon.”

Mer information
Folksam
Konsumenternas försäkringsbyrå

Skolforum 2009

torsdag, oktober 29th, 2009

image_111

Det var full fart i Lärarförsäkringars monter på årets Skolforum. Över 700 besökare deltog i vår tävling där man skulle svara på ett antal frågor samt uppskatta hur många kastanjer vi hade lagt i den glasburk som fanns i montern.
Tre personer har utsetts till vinnare som finns att läsa om i tidigare inlägg. För er som deltog kommer här de rätta svaren:

1. Inkomstförsäkringen är en ny bra säkerhet som Lärarförsäkringar tillhandahåller. Har alla lärare inkomstförsäkring?

Rätt svar: Ja, är man medlem i något av förbunden så ingår det automatiskt.

2. Lärarförsäkringar startades för att erbjuda Sveriges lärare så bra  försäkringsvillkor som möjligt – anpassade för lärare. Men vem startade Lärarförsäkringar?

Rätt svar: Lärarförbundet och Lärarnas Riksförbund

3. Tack var det stora medlemsantalet kan Lärarförsäkringar erbjuda mycket förmånliga premier och villkor. Ungefär hur många lärare är redan kunder hos Lärarförsäkringar?

Rätt svar: > 250 000

4. Lärarförsäkringar erbjuder försäkringslösningar för det mesta du behöver i livet. Det är dock några saker som man inte kan försäkra hos oss. Titta i prylhyllan på väggen och försök hitta de enheter man inte kan försäkra hos oss. Hitta minst två.

Här fanns många rätta svar. Många gissade på att vi inte har bil eller djurförsäkring och det stämmer. Vi fick även gissningar om flygplan, tigeranfall och fiskelycka, vilket också stämmer.

5. Hur många kastanjer ligger det i burken?

Rätt svar: 128 stycken. 

image_105

Vill du veta mer om Lärarförsäkringar och våra produkter så kan du besöka vår webbplats eller ringa kundtjänst på 0771 21 09 09.

Om ni som grupp är intresserade av mer information så besöker både Ola och Martina på Externa kontakter skolor och medlemsmöten i hela landet. För att ta kontakt med dem så klicka på den här länken för att komma till vår webbplats där kontaktuppgifter finns.

Vi vill avslutningsvis tacka för årets Skolforum och alla trevliga besökare som varit förbi vår monter och ställt frågor, diskuterat försäkringar och deltagit i tävlingen.

Skolforums tredje och sista vinnare

torsdag, oktober 29th, 2009

image_118

Grattis till Anna-Vera Lidbom från Ösbyskolan som vunnit vårt tredje och sista presentkort på Ikea! Och givetvis grattis till de övriga vinnarna och ett stort tack till alla er som deltog!

Folksams styrelse angående pensionärsförsäkringen

torsdag, oktober 29th, 2009

I ett nyligen publicerat inlägg på Folksam Media så framgår det att Folksams styrelse under gårdagen sammanträtt och diskuterat angående den kommande försämringen av Pensionärsförsäkringen.  Nina Jarlbäck, styrelseordförande i Folksam Liv skriver bland annat i pressmeddelandet:

”– Vi förstår att åtgärderna är ett hårt besked för många. Men det vore oansvarigt att inte åtgärda en produkt som inte är långsiktigt ekonomiskt hållbar, säger Folksam Livs styrelseordförande, Nina Jarlbäck.

Styrelsen i Folksam Liv konstaterar att frågan är av långsiktig strategisk betydelse för Folksam Liv och uppdrar åt Folksams verkställande direktör, Anders Sundström, att inbjuda till samråd med de pensionärsorganisationer som är Folksams partner, i syfte att söka lösningar som lindrar effekterna av de planerade åtgärderna.

– Det är styrelsens förhoppning att samtalen med våra partner ska utmynna i en konstruktiv lösning. Men styrelsen konstaterar samtidigt att Folksam varken kan eller får finansiera en försäkringsgren med pengar från våra pensionssparare eller andra verksamhetsgrenar, säger Nina Jarlbäck.

Medlemmar i pensionärsorganisationer som PRO, SKPF och SPRF med flera har kunnat teckna en grupplivförsäkring i Folksam som lämnar ersättning till efterlevande vid dödsfall. På grund av ett vikande intresse bland pensionärer att teckna grupplivförsäkringen avser Folksam från och med den 1 januari 2011 att sänka ersättningsbeloppet i försäkringen.”

Även konsumenternas försäkringsbyrå har tagit upp frågan om pensionärsförsäkringen på sin webbplats, och skriver så här:

”Många konsumenter kontaktar oss och är upprörda över att dödsfallsbeloppet i deras gruppförsäkring hos Folksam kommer att sänkas med mer än 40 procent. De frågar om försäkringsbolaget verkligen får göra så.

Ja, både villkor och pris kan ändras när avtalstiden gått ut. Gruppförsäkringar, liksom nästa alla försäkringar, är ettårsavtal.

Försäkringsvillkoren och priset för gruppförsäkringen har förhandlats fram av det aktuella försäkringsbolaget och din fackförening eller organisation.

Om du är missnöjd med din gruppförsäkring är det därför viktigt att du som medlem framför dina synpunkter till din förening eller organisation på vad du tycker att försäkringen ska innehålla.”

Mer information
Hela pressmeddelandet
Konsumenternas försäkringsbyrå

Vi har vår andra vinnare på Skolforum!

onsdag, oktober 28th, 2009

Vår andra vinnare av ett Ikea presentkort på 1000 kr är Evelina Santesson från Åsö Grundskola. Grattis!

Idag är sista chansen att vinna ett presentkort för alla andra, så kom förbi Lärarförsäkringars monter!

Lågprioriterad säkerhet för barn i baksätet

tisdag, oktober 27th, 2009

Som vi tidigare skrivit om så anordnar Folksam idag en presskonferens med anledning av att barnsäkerheten i nya bilar anses vara eftersatt. Man skriver bland annat:

”De senaste 15 åren har bilar blivit styvare och robustare för att klara kollisioner i högre hastigheter. Det innebär att påfrestningarna vid en krock skulle bli kraftigare om det inte kompenserades med bältessträckare*, kraftbegränsare** och krockkudde. Men i baksätet har säkerhetsutvecklingen stått mer eller mindre stilla. Eftersom det främst är barn som åker i baksätet är det de som drabbas, men även vuxnas säkerhet är eftersatt i baksätet.

Krocktester visar att belastningen för barn i baksätet är dubbelt så hög för huvud, nacke och bröst i en modernare bil jämfört med äldre bilar. Verkliga olyckor bekräftar bilden. Vissa huvudskador som barn fått i modernare bilar hade inte uppträtt i en äldre bilmodell, men framförallt hade de förhindrats med modern säkerhetsutrustning.

Vid en sidokollision är säkerheten bättre i baksätet i en modern bil än i en äldre, men inte heller här på samma nivå som i framsätet. Sidokrockkudde saknas nästan alltid i baksätet, i bästa fall finns en sidokrockgardin. Eftersom barn är kortare skadas de i större utsträckning av bildörrens struktur och skulle därför ha större nytta av en sidokrockkudde jämfört med vuxna. En betydande del av skadorna orsakas av bakdörrens armstöd.

Det finns flera förklaringar till att barn inte följt den enorma säkerhetsutveckling som i första hand gynnat vuxna i framsätet. Bilindustrin prioriterar inte baksätet och det saknas konsumenttester som driver på utvecklingen. ”

Mer information
Folksam Media och hela pressmeddelandet
Tidigare inlägg

Folksam bjuder in pensionärer till samtal

tisdag, oktober 27th, 2009

Nyhetsbrevet Risk & Försäkring skriver idag om att Folksam ”bjuder in arga pensionärer till samtal”. Man kommer att bjuda in PRO, SKPF, SPRF, LO och TCO till fortsatta samtal om sänkningen av pensionärsförsäkringens dödsfallsbelopp och ”för att diskutera andra lösningar – om det finns sådana”. Något datum för samtalen är ännu inte utsatt.

Skolforums första vinnare!

tisdag, oktober 27th, 2009

Första vinnaren i vår tävling på Skolforum 2009 är Tony Martedal från Sandviksskolan. Grattis till ett presentkort på IKEA värt 1000 kr!

För er andra finns det en ny chans att vinna presentkort på IKEA både idag och imorgon. Välkomna till Lärarförsäkringars monter för att vara med och tävla.

Folksams VD svarar på kritiken

måndag, oktober 26th, 2009

Efter skriverierna i media den senaste tiden angående Folksams halvering av ersättningen i sin pensionärsförsäkring, svarar nu VD Anders Sundström på kritiken i en debattartikel på Folksam Media. Man skriver  bland annat:

”Det som nu hänt med den aktuella försäkringen är att allt färre vill vara med och betala. Då kan vi som administrerar försäkringen välja två vägar:
1. Höja inbetalningen för dem som är kvar
2. Sänka utbetalningarna till de efterlevande
Folksam har alltså valt det senare sättet. Det finns inga andra sätt att långsiktigt hämta in pengar till en sådan här försäkring. Vi varken får eller kan ta andra försäkringstagares pengar för att täcka det minus som blir när allt färre vill vara med och betala. Jag skulle personligen aldrig heller medverka till eller acceptera att vi tar från övriga försäkringstagares pengar för att täcka de förluster som skulle uppstå om vi lämnade den här försäkringen oförändrad. Samma sak gäller för de vinster Folksam gjort på goda placeringar i Swedbankaktier. Dessa pengar tillhör pensionsspararna och får inte användas för att täcka förluster inom andra försäkringsgrenar. ”

Vi har tidigare skrivit om att Lärarförsäkringars försäkringar inte påverkas här.

Mer information:
Hela debattartikeln

Vi ses på Skolforum.

söndag, oktober 25th, 2009

hakan-bloggar-3

Nästa vecka måndag – onsdag är det Skolforum på Älvsjömässan utanför Stockholm, se inlägg på bloggen om Skolforum.

Jag själv kommer att vara där under delar av måndagen och hoppas att få träffa så många som möjligt av er.

Välkomna/Håkan Lind