För lite drygt en vecka sedan landade de första utskicken i vår kampanj för den nya sjukvårdsförsäkringen. Resten går ut i maj och juni. I kampanjen erbjuder vi ett gäng kunder under 42 år att teckna försäkringen utan hälsoprövning. Allt som krävs är att man är fullt arbetsför.
Kampanjbudskapet har mottagits positivt och intresset för sjukvårdsförsäkringen är stort. Har du fått erbjudadet, är du nyfiken på om vi har ett likadant erbjudade åt dig, eller vill du ha mer information om försäkringen? Ring vår kundtjänst på telefon 0771-21 09 09.
Förra veckan meddelade regeringen att man tillsätter en utredning som ska se över möjligheter och begräsningar för en senare pensionsålder. En ökande medellivslängd är anledningen till att detta behöver ses över. Sedan pensionsreformen 1994 har medellivslängden ökat med 1,3 år för kvinnor och 2,18 år för män. Att vi lever längre är givetvis något väldigt glädjande. Samtidigt måste de samhällsekonomiska effekterna av detta ses över. En ökande medellivslängd kan behöva balanseras med ett längre arbetsliv.
Den genomsnittliga pensionsåldern för uttag av den allmänna pensionen var 64,7 år 2010. Den genomsnittliga utträdesåldern från arbetslivet var samma år 63 år. Att dessa skiljer sig från varandra kan dels bero på att det går att kombinera arbete med pension. Dels kan det vara så att avtalspension eller någon annan form av ersättning gör det möjligt att vänta med att ta ut den allmäna pensionen tills man är 64,7 år, trots att man lämnat arbetslivet redan vid 63 års ålder.
Enligt Pensionsmyndighetens beräkningar kommer andelen personer över 65 år i förhållande till antalet personer i åldern 20-64 år att under de närmsta åren öka från 32% till 42%. Samhällsekonomiskt betyder det att de som befinner sig kvar i arbetslivet måste försörja fler. Genomsnittsålder för när vi träder in på arbetsmarknaden påverkar också de samhällsekonomiska förutsättningarna för att försörja framtidens pensionärer. Med andra ord är det rimligt att göra en ordentlig översyn av möjligheterna för ett längre arbetsliv.
Har du funderat runt vad du anser vara en rimlig pensionsålder för dig? Om du har funderingar runt hur prognosen för din framtida pension påverkas av vid vilken ålder du väljer att gå i pension så kan du besöka minpension.se där du kan laborera med olika pensionsåldrar och se vad de olika pensionsåldrarna får för effekt på din pension. Undrar du dessutom över hur mycket du behöver spara för att din pension ska bli så bra som möjligt är du välkommen att ringa till vår kundtjänst och boka en rådgivning. Du kan också boka rådgivning på vår hemsida.
Premiepensionen är den del av den allmänna pensionen. Denna del kan du själv påverka genom att välja fonder. Många svenskar har valt att anlita ett fondförvaltningsbolag som byter premiepensionsfonder åt sina kunder genom massfondbyten. För denna tjänst betalas ofta en avgift på ca 500 kr per år.
Pensionsgruppen (bestående av allianspartierna och Socialdemokraterna) beslutade förra veckan att stoppa massfondbyten. Anledningen till beslutet är att massfondbyten orsakar stora problem för premiepensionsfonderna. Detta då många sparare samtidigt lämnar en fond och en annan fond plötsligt får enorma tillskott av sparare. Systemet blir i längden kostsamt för fonderna som på sikt kan behöva höja sina förvaltningsavgifter, vissa toppfonder har under den senaste tiden varnat för att lämna premiepensionssystemet på grund av massfondbyten. När förbudet om massfondbyten blir verklighet är ännu inte klart. Tills dess har de företag som idag erbjuder förvaltningstjänster i form av massfondbyten att se över hur deras nya erbjudande till dem som inte själv vill göra sitt premiepensionsval ska se ut.
Vi märker ofta hos de kunder som vänder sig till oss med frågor om sin premiepensionsförvaltningstjänst att den summa som betalas för tjänsten inte har varit motiverad i förhållande till den avkastning som har presterats. I många fall hade kunden nämligen genom egna enkla val kunnat placera sin premiepension i fonder som troligen hade presterat lika bra. Då kanske det kan vara ett bättre alternativ att årligen spara de där 500 kronorna som tjänsten kostar till den framtida pensionen?
Om du har valt att anlita en förvaltningstjänst för din premiepension är det viktigt att du ser över om den summan som du betalar för tjänsten är motiverad i förhållande till den avkastning som presteras. Med hjälp av årets orange kuvert kan du jämföra din avkastning med den genomsnittliga pensionsspararens avkastning (sidan 4). Dessutom kan du se den genomsnittliga pensionsspararens fondavgift i jämförelse med dina egna fondavgifter. För dig som därutöver har en förvaltningstjänst återstår då bara att lägga till information om hur mycket tjänsten kostar och bestämma dig för om du tycker att den summan är motiverad.
Mitt tips till dig som själv vill ta hand om ditt premiepensionsval är att använda premiepensionslotsen på Pensionsmyndighetens hemsida. Genom premiepensionslotsen får du svara på några frågor om din ålder, inkomst och vilja att ta risk. Utifrån dina svar får du en rekommendation om vilka fonder som passar för dig. Därefter loggar du in på Pensionsmyndighetens sida och gör dina val. Om du inte har en kod eller inte kommer ihåg din kod beställer du en ny. Bestäm dig också för ett antal gånger per år då du ska logga in på Pensionsmyndighetens hemsida och se hur det går för dina fonder. Svårare än så här är det faktiskt inte!
Enligt en undersökning som Trygg Hansa gjort så kan 49 % av svenskarna mellan 18-34 år som inte har en privat sjukvårdsförsäkring tänka sig att teckna en sådan. Siffran för svenskarna i stort är 41 %.
500 000 svenskar har idag en privat sjukvårdsförsäkring och antalet ökar stadigt för varje år. Ökningen beror enligt Trygg Hansa på att försäkringen fyller ett behov som den offentliga vården inte klarar av att tillgodose.
En privat sjukvårdsförsäkring är ett komplement till den offentliga sjukvården och ger dig snabbare tillgång till vård. Snabbare vård betyder att du kan undvika onödigt lidande och oro samt att du fortare kan komma tillbaka till arbetet.
Från den 1 maj kan du som är medlem i Lärarförbundet eller Lärarnas Riksförbund teckna en sjukvårdsförsäkring hos oss. Vill du veta mer om försäkringen kan du ringa vår kundtjänst på telefon 0771-21 09 09.
Francis Galton noterade 1906 att det bland 800 gissningar egentligen inte var någon särskilt bra enskild gissning gällande en oxes vikt. Däremot var snittet bland gissningarna närmast på kilot rätt.
Och:
Medelgissningen blev cirka 1816 bönor, vilket skulle varit den 92:a bästa gissningen, alltså i topp 8 procent. Tyngdpunkten runt 1000 gissade bönor gjorde dock att mediangissningen blott hamnade på 1103 bönor.
Svenska Dagbladet skriver idag om en intressant tillämpning av teorin – ur artikeln:
Genom att granska närmare tio miljoner meddelanden från 2,7 miljoner användare under en period om sex månader, har professor Johan Bollen på Indiana University-Bloomington gjort en förbluffande upptäckt: Mikrobloggverktyget Twitter kan med 86,7 procents säkerhet förutse humöret på Dow Jones. Genom att koppla de meddelanden som publicerades – eller tweets som de kallas på Twitter – till sex olika stämningsord har duon funnit ett tydligt samband mellan allmänhetens humör och börsens svängningar.
Nu är ju tidigare resultat alldeles grundläggande ingen garanti för framtida resultat (ett längre inlägg på temat kommer), men enligt artikeln så är åtminstone en investerare villig att satsa närmare 260 miljoner kronor på teorin, så det kan bli intressant att följa resultatet.
Sedan ska det också tilläggas att man bör vara försiktig med att ta investeringstips av en försäkringshandläggare, så vill du ha hjälp med pensionsplaceringarna är det betydligt bättre att ta kontakt med Agneta, Rita eller Susanne, antingen via telefon 0771-21 09 09 eller via hemsidan, så hjälper de dig kostnadsfritt att hitta passande placeringar. Annars finns vi även på Twitter som @Lararforsakring, så för er som tänkt haka på Twitterinvesteringarna så finns möjligheten att vi ändå finns med och påverkar utfallet.
Vi har nu därför – precis som vi alltid gör – sonderat marknaden efter det allra bästa erbjudandet, och funnit att Englandsbaserade Swinton Insurance var de som kunde erbjuda en heltäckande och prisvärd lösning; på grund av bekymmer med tryckeriet så har vi tyvärr inte kunnat få fram svenskt informationsmateriel än, så hittills kan vi bara visa upp Swintons engelska kampanjblad:
Önskas information på svenska eller ifall du önskar komplettera med försäkringen så kan du ringa oss på 0771-21 09 09 eller e-posta oss på info@lararforsakringar.se, så bistår vi med mer information gällande premier och villkor.